Miskolci Egyetem Erőemelő Verseny // University of Miskolc Powerlifting Competition

***Scroll down for english version!***

A 2023/24-es tanév II. félévében immár III. alkalommal kerül megrendezésre az Egyetemi Erőemelő Verseny! A verseny célja minél több egyetemi hallgató, oktató és dolgozó megmozgatása, biztonságos keretek között az erőemelés, konditermi edzés népszerűsítése, valamint a Miskolci Egyetem sportolási és versenyzési lehetőségeinek bővítése. A kategóriák kialakításánál is erre törekedtünk, hiszen a Versenyen nem kizárólag a legnagyobb súly kinyomásával, felhúzásával lehet nyerni.

Két kategóriában várjuk a nevezéseket:

Minden versenyzőnek a saját testsúlyához mérten kerülnek beállításra a súlyok, amivel a lehető legtöbb ismétlést kell szabályosan végrehajtani

Minden versenyzőnek a lehető legnagyobb súllyal, 1 ismétlést kell szabályosan kiviteleznie

Férfiaknak fekvenyomás és guggolás versenyszámban a saját testsúlynak megfelelő súlyt kell kinyomni, felhúzásnál a testsúly 1,4-szeresével kell a lehető legtöbb ismétlést végrehajtani.

Nőknek guggolásnál a testúly 0,8-szorosával, felhúzásnál a testsúlynak megfelelő súllyal kell a lehető legtöbb ismétlést teljesíteni!

A verseny időpontja: 2024. április 24. szerda, 16:00

A verseny helyszíne: UNI-GYM (UNI-HOTEL földszintjén található konditerem)

Nevezés:
a konditeremben nyitvatartási időben a pultból kikérhető jelentkezési lap,vagy az online űrlap kitöltésével lehetséges:

Online nevezni 2024. április 21. 16:00-ig lehetséges, ezt követően a helyszínen fogadunk nevezéseket!

A testsúlyt a helyszínen, a verseny előtt mérjük, ennek megfelelően kerülnek beállításra a súlyok.

A versenyen szabadon használható bármilyen erőemelő ruha, bandázs, gurtni, heveder, erőemelő öv és egyéb kiegészítők.

Kategóriák:

Férfi

Guggolás
Fekvenyomás
Felhúzás

Női

Felhúzás
Guggolás
Hídtartás (plank tartás)

Díjazás: a kategóriák I., II., III., helyezettjei serleg és éremdíjazásban részesülnek, valamint értékes táplálékkiegészítőket és a 2024-es évben felhasználható UNI-GYM bérletet nyernek. A verseny minden résztvevője oklevelet kap.

A versenyen való részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött.

A versenyen való részvételért testnevelés alkalmat írunk jóvá!

In the second semester of the 2023/24 academic year, the University of Miskolc Powerlifting Competition will be held for the third time! The aim of the competition is to engage as many university students, faculty, and staff as possible in safe weightlifting and gym training, as well as to promote the sporting and competitive opportunities of the University of Miskolc. When designing the categories, we aimed for inclusivity, as winning in the competition is not solely based on lifting the heaviest weight.

We welcome entries in two categories:

1. Each competitor will have weights adjusted according to their own body weight, aiming to perform as many repetitions as possible with correct form.
  2. Each competitor will attempt to lift the heaviest weight for one repetition with correct form.

For men, in the bench press and squat categories, the weight to be lifted should correspond to their own body weight. For deadlifts, competitors should aim to perform as many repetitions as possible with 1.4 times their body weight.

For women, in the squat category, the weight lifted should be 0.8 times their body weight, and for deadlifts, competitors should aim to perform as many repetitions as possible with their own body weight.

Date of the competition: April 24, 2024, Wednesday, 16:00

Location of the competition: UNI-GYM (the gym located on the ground floor of UNI-HOTEL)

Registration:
Registration can be done by obtaining an entry form from the gym during opening hours or by filling out the online form:

Online registration is possible until April 21, 2024, 16:00. After this time, entries will be accepted only on-site!

Weights will be measured on-site before the competition, and weights will be adjusted accordingly.

Participants are allowed to use any powerlifting attire, bandages, wraps, belts, and other accessories.

Categories:

Men

Squat
Bench Press
Deadlift

Women

Deadlift
Squat
Plank Hold

Prizes: The 1st, 2nd, and 3rd place winners in each category will receive trophies and medals, as well as nutritional supplements and a gym pass valid for 2024. Every participant will receive a certificate.

Participation in the competition is free, but registration is required.

Participation in the competition will be credited as a physical education session.